ظروف آلومینیومی

آیا ظروف آلومینیومی همان ظروف روحی اند؟

پختن غذا در ظروف روی و مسی مدتی است که بسیار مورد توجه خانم های خانه دارد قرار گرفته است. البته در قدیم استفاده از ظروف آلومینیومی نیز بسیار مرسوم بوده است. بسیاری از ظروفی که به عنوان ظروف روحی در بازار به فروش می رسند، در واقع همان ظروف آلومینیومی ‌اند. راه هایی برای تشخیص آلومینیوم از روی وجود دارد که در این متن می خواهیم به این موضوع بپردازیم. ازآنجایی‌که استفاده از ظروف یکبار مصرف آلومینیومی نیز بسیار رواج یافته است در انتهای متن در مورد این مزایا بیشتر خواهیم گفت.

چگونگی تشخیص ظروف آلومینیومی از روحی

همان‌طور که می دانید، در قدیم استفاده از ظروف مسی و روی مرسوم بوده است. بیشتر مردم بر این باورند که با پختن غذا در این نوع ظروف، مقداری مس و روی نیز وارد غذا می شود که برای بدن مفید است، جدا از این در خوش رنگی غذا نیز بی تاثیر نیستتند؛ اما بعضی از ظروفی که به نام روحی در بازار به فروش می رسند، در اصل آلومینیومی اند. حال سوال اینجاست که چگونه ظروف روحی را از آلومینیومی تشخیص دهیم؟

توجه به وزن ظروف

روی فلزی سنگین است. ظروف رویی نسبت به آلومینیوم بسیار سنگین تر است. یک ظرف کوچک رویی از ظرف آلومینیوم به همان اندازه سنگین تر خواهد بود. این به خاطر چگالی بالای روی نسبت به آلومینیوم است. از دیدگاه دیگر، سبک بودن ظروف آلومینیومی مخصوصا ظروف یکبار مصرف، از مزایای آلومینیوم به شمار می رود.

ضربه زدن به ظروف

با ضربه زدن نیز می توانید روی را از آلومینیوم تشخیص دهید. وقتی به آلومینیوم ضربه بزنید، صدای کشداری خواهید شنید اما صدای ضربه به روی خفه است و انعکاس ندارد.

استفاده از سولفات مس

چکاندن یک قطره سولفات مس به سطح روی لکه سیاهی بر روی آن ایجاد خواهد کرد. اگر جای قطره سیاه نشد، ظرفتان آلومینیوم است.

آیا استفاده از ظروف آلومینیومی برای سلامتی مضر است؟

ظروفی که امروزه در بازار وجود دارند ترکیبی از فولاد ضد زنگ یا استیل اند. این مواد دوام بسیار بالایی داشته و درواقع ترکیب آهن با سایر فلزات اند. این فلزات می توان شامل کروم، نیکل، آلومینیوم و تیتانیوم باشد. مزیت این نوع فلزات این است که در برابر خراش و حرارت بالا و خوردگی مقاوم ‌اند. ازآنجایی‌که این ظروف در انتقال گرما به پای مس و آلومینیوم نمی رسند، از این دو نوع فلز برای کف ظروف استفاده می شود. اگر در قابلمه شما از مس یا آلومینیوم استفاده شده است، توصیه می کنیم از نمک و مواد اسیدی مانند آبغوره، رب و آب لیمو استفاده نکنید. در این میان ظروفی که با لعاب پوشیده شده اند نیز، اگرچه از آهن و فولاد ساخته شده اند اما لعاب داخلشان محافظ بسیار خوبی محسوب می شود و برای پخت و پز مناسب است.

اگر نگران آلومینیوم موجود در ظروف هستید، باید گفت که تفلونی که داخل ظروف قرار دارد محافظ بسیار خوبی است که استفاده از این ظروف را ایمن می کند. این تفلون ها همچنین ظرف را در برابر خراش نیز محافظت می کند. لایه تفلون ظروف استاندارد به راحتی کنده نمی شوند بااین‌وجود از زدن قاشق یا کفگیرهای فلزی به ته قابله خودداری کنید. جدا از این مباحث، دریافت روزانه 4 میلی گرم آلومینیوم از طریق غذا بلامانع است.

استفاده از ظروف یکبار مصرف آلومینیومی

استفاده از این نوع ظروف مزایای بسیار زیادی برای رستوران ها و یا مساجدی که در ایام خاص نذری می دهند دارد. آیا می دانستید که استفاده از ظروف یکبار مصرف آلومینیومی هیچ ضرری برای سلامتی ما ندارد؟ در ادامه قصد داریم با چند نمونه از دیگر مزایای ظروف آلومینیومی آشنا شویم:

· قابلیت استفاده در ماکروویو

· سبک بودن و قابلیت حمل آسان

· ارزان بودن ظروف یکبار مصرف آلومینیومی

· قابلیت بازیافت

· تغییر نکردن بوی غذا در ظروف آلومینیومی در یخچال

· قابلیت قرار دادن این ظروف در فریزر بدون تغییر در کیفیت غذا

· منتقل نشدن ذرات آلومینیومی به غذا در هنگام قرار دان غذای گرم یا قرار دادن این ظروف روی شعله مستقیم

· تنوع اشکال ظروف آلومینیومی (این ظروف در انواع گرد، مربع، مستطیل و حتی به شکل قابلمه نیز تولید می شوند)

جمع بندی

استفاده از آلومینیوم بسیار گسترش یافته و از قابلمه های آلومینیومی تا ظروف یکبار مصرف را شامل می شود. آلومینیوم فلزی رسانا و سبک است که از سنگ بوکسیت به دست می آید. درست است که هزینه استخراج این سنگ زیاد است، اما قابلیت بازیافت، در کاهش هزینه ها بسیار موثر بوده است. به همین دلیل است که تولید ظروف آلومینیومی بسیار ساده و کم هزینه است. یکی از بهترین تولیدکنندگان ظروف یکبار مصرف آلومینیومی شرکت آریا بهار است. این شرکت، با تولید و پخش گسترده ظروف یکبار مصرف آلومینیومی بهداشتی درصدد است تا به فروش بدون واسطه این ظروف تحقق بخشد. حذف شدن واسطه ها تاثیر بسیار زیادی روی قیمت اجناس خواهد گذاشت و این امر از اهداف آریا بهار است. اگر به دنبال سفارش و خرید ظروف یکبار مصرف آلومینیومی هستید، می توانید آدرس و شماره تلفن شرکت را از سایت aryabahar.com در قسمت "تماس با ما" پیدا کنید. تنوع تولیدات شرکت آریا بهار نیز در بخش معرفی محصولات قابل مشاهده است. در واقع به جز قیمت بسیار خوب، یکی از مزایای تولیدات این شرکت، در گستردگی تولیداتش است. برای مثال می توان به مواردی نظیر ظرف کباب آلومینیومی، ظرف خورشتی، ظرف دو پرسی، ظرف تک پرسی 55 میکرون آلومینیومی اشاره کرد. در این جا لازم به ذکر است که سفارش عمده این ظروف و همچنین فویل آلومینیومی نیز از طریق سایت امکان پذیر است.

+ نوشته شده در شنبه 27 دی 1399ساعت 9:39 توسط آریابهار | | تعداد بازدید : 3